Studio Borowski

Studio Borowski zostało założone w 1990 roku przez Stanisława Borowskiego, znanego od 30 lat artystę i grawera. Jego prace znajdują się w zbiorach licznych muzeów, galerii i w kolekcjach prywatnych na całym świecie.


W 1993 roku Studio Borowski przejęli synowie Stanisława, Paweł i Wiktor Borowscy. Poszerzyli propozycje Studia Borowski o swoje projekty: kolekcję oryginalnej szklanej galanterii, kolekcję obiektów świecących, w całości wykonanych ze szkła oraz meble - zwierzęta.

Perfekcyjnie wykonane obiekty ze szkła zachwycają i drażnią jednocześnie. Zachwycają, bo są odmienne, od tego co dotąd widzieliśmy. Drażnią, bo wymykają się naszym estetycznym przyzwyczajeniom i gustom...

Wielki Artysta i Ojciec przekazuje swoje pasje synom. Zdradza sekrety szkła, dzieli się wiedzą, zdobytą przez lata ciężkiej pracy przy hutniczym piecu. Powoli odstępuje synom swój warsztat…

Ta ciągłość rodzinnej tradycji stanowi o światowym fenomenie Studia Borowskich. Stanisław Borowski stworzył świetnie funkcjonujący rodzinny biznes. Unikatowe, oryginalne, zaskakujące, niezwykłe, awangardowe i piękne szkło. Szkło made by Borowski!

Borowski Superstar! Zapraszam na spotkanie ze szkłem, które budzi emocje na całym świecie.  

Anita Bialic

Stanisław Borowski jest jednym z najbardziej znanych artystów szkła w świecie… nie tylko w Polsce. Cała jego rodzina zajmuje się szkłem. To wspólne rodzinne przedsięwzięcie.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem prace Borowskich 4 lata temu, byłem zaintrygowany i zachwycony cudacznością zwierząt i postaci oraz ich niezwykłą kolorystyką.

Spotkaniom ze sztuką Borowskich zawsze towarzyszy podniecenie i radość. Wierzę, że ich twórcza aktywność będzie trwała przez długie lata. Polska powinna być dumna, że posiada takich artystów.  

Victor Ashe

Stanisław Borowski, urodzony w 1944 roku Moutiers we Francji, jest obok Czesława Zubera, najbardziej znanym w świecie polskim artystą szkła. Jego „rzeźby” znajdują się w zbiorach wielu muzeów, galerii i kolekcji prywatnych.

W latach 60-tych Borowski zatrudnił się w hucie szkła w Krośnie. Pracował przy wytwarzaniu form, dmuchaniu szkła oraz w szlifierni. Poznał biegle wszystkie techniki szklarskie. W 1981 roku, niemieckie pismo „Neues Glass", znane wśród kolekcjonerów szkła na całym świecie, organizuje konkurs na 100 najciekawszych wyrobów szklanych roku. Borowski wysyła biało-czarne zdjęcia swoich prac i dostaje się do prestiżowej setki. Zaproszony na międzynarodową wystawę szkła w Kassel wyjeżdża do Niemiec i zostaje tam na stałe. Szybko zdobywa międzynarodową sławę. Jest zapraszany na wystawy do najlepszych galerii a jego prace są rozchwytywane przez kolekcjonerów na całym świecie.

W 1990 Stanisław Borowski zakłada w Hennef koło Bonn Glasstudio Borowski. W 1992 roku przenosi je do Tomaszowa Bolesławieckiego do starych poniemieckich zabudowań gospodarczych, które rok wcześniej kupił.

W 1993 roku Studio Borowski przejmują jego  synowie: Paweł i Wiktor Borowscy. Paweł Borowski projektuje kolekcje oryginalnej szklanej galanterii i obiektów świecących, w całości wykonanych ze szkła oraz meble – zwierzęta, Wiktor zajmuje się w Niemczech promocją  
i sprzedażą.

W 2007 roku do Studia dołącza najmłodszy z braci, Stanisław Jan, absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła Wyższej Szkoły w Koblencji, Niemcy.

Szkło Borowskich jest dzielone na trzy odrębne kolekcje: produkowane w krótkich seriach „Studio-Line”; rzeźby i lampy ogrodowe „Outdoor-Objects” oraz limitowane i unikatowe „Artist Edition”. Największym odbiorcą kolekcji „Studio-Line” jest Rosenthal Studio-Haus w Niemczech.

Unikaty z serii „Master Works”, przygotowywane tylko na wystawy, powstają stosunkowo rzadko i trafiają na ogół na rynek USA i do Holandii. Stanisław Borowski wykonuje prace tylko dla Galerii Habatat oraz na bardzo prestiżowe wystawy. Osiągają one ceny 30.000 – 70.000 euro. Prace Pawła i Stanisława Jana Borowskiego kosztują od 5.000 – 30.000 euro.

Obiekty ze Studia Borowski trafiają do galerii, centrów designu i sklepów z wyposażeniem wnętrz w Europie i na całym świecie, m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Japonii, USA, w Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Nowej Zelandii, w Maroku.

Prace Borowskich znajdują się w kolekcjach znanych polityków (m.in. byłego Prezydenta USA, Jimmiego Cartera), przemysłowców, bankierów, dyrektorów wielkich korporacji, artystów (posiada je Whoopi Goldberg, Nicolas Cage) …

Każdy projekt Studia Borowski jest realizowany indywidualnie przez artystów i mały zespół przy użyciu ręcznych technik obróbki „na gorąco” i „na zimno”. Poszczególne fragmenty prac są grawerowane, piaskowane, cięte, polerowane lub pokrywane kolorem. Po złożeniu tworzą jedną unikatową całość. Niezwykły szklany obiekt poszukiwany i podziwiany przez kolekcjonerów szkła na całym świecie…

Prace Stanisława Borowskiego nawiązują do magicznego realizmu. Są perfekcyjnie wyszlifowane i ozdobione bogatą grawerką. Charakterystyczne dla nich jest graficzne a jednocześnie malarskie ujęcie tematu, którym najczęściej są odrealnione, magiczne postacie ludzkie.

Obiekty szklane Pawła i Stanisława Jana odróżniają się od rzeźb ojca jaskrawszą kolorystyką, nietypowymi, niekiedy wręcz zwariowanymi kształtami. Jednak w każdej z prac widać „pierwszą myśl przewodnią” ojca. Zarówno sposób uzyskiwania charakterystycznej kolorystyki przez zatapianie barwek, odrealnione kreacje zwierzaków-stworów, jak również precyzja wykonania nasuwają od razu skojarzenie z obiektami Stanisława Borowskiego.  
                                                                                                                             /abi/